SME

Spevácky zbor Lúčnica na Koncerte pre Ukrajinu nevystúpi, podľa Kaščáka pre tlak z ministerstva

Koncert bude v nedeľu v Bratislave.

Koncert pre Ukrajinu každoročne organizuje festival Pohoda a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko od začiatku plnoformátovej vojny v roku 2022.Koncert pre Ukrajinu každoročne organizuje festival Pohoda a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko od začiatku plnoformátovej vojny v roku 2022. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Na bratislavskom Hlavnom námestí bude v nedeľu 16. marca Koncert pre Ukrajinu, na ktorom vystúpia Para, David Koller, Slobodná Európa, Peter Lipa, RozpoR, ako aj ukrajinská speváčka Mila Medvedovska s Katkou Koščovou a klaviristom Danielom Špinerom.

Koncert sa začne o 19:00, vstup je voľný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvodne ho malo otvoriť vystúpenie Speváckeho zboru Lúčnica, ktoré sa ale nakoniec neuskutoční.

„Dostala sa k nám informácia, že na teleso bol vyvíjaný tlak z ministerstva kultúry, na základe ktorého museli svoju účasť zrušiť. Je to ďalší z krokov, ktorým ministerstvo kultúry namiesto vytvárania dobrých podmienok pre kultúru bojkotuje jej prirodzené fungovanie a šikanuje svoje vlastné špičkové organizácie,” vysvetlil zmenu v programe Michal Kaščák z tímu Pohody.

SkryťVypnúť reklamu

Koncert pre Ukrajinu každoročne organizuje festival Pohoda a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko od začiatku plnoformátovej vojny v roku 2022.

Podujatím chcú spolu s verejnosťou vyjadriť solidaritu a spolupatričnosť s našimi východnými susedmi.

„Vážim si každého, kto na Koncert pre Ukrajinu príde, či už bude na pódiu, alebo pod ním. Viac ako kedykoľvek predtým je dôležité ukazovať, že ľudia na Slovensku vedia rozlíšiť obeť od agresora a považujú za prejav elementárnej ľudskosti pomáhať ľuďom v núdzi,” povedal Kaščák.

Koncert otvorí skupina Para, po nej budú hrať Slobodná Európa, Peter Lipa, Rozpor, David Koller a Daniel Špiner s Katkou Koščovou. Symbolicky ho uzavrie ukrajinská speváčka Mila Medvedovska.

Okrem hudobníkov a hudobníčok vystúpia na tohtoročnom Koncerte pre Ukrajinu aj ďalší hostia, ako napríklad Dorota Vlnová a Andrea Kalinová, ktoré boli súčasťou ženského tímu, ktorý doviezol sanitku v decembri 2024 priamo na front.

SkryťVypnúť reklamu

Sanitka slúžila na záchranu životov necelé dva mesiace, potom ju zasiahla paľba zo strany ruských vojsk.

Vrak sanitky budú môcť vidieť návštevníci a návštevníčky Koncertu pre Ukrajinu vedľa pódia.

S krátkymi príhovormi medzi koncertmi sa predstaví aj Pali Pekarčík, autor filmu Svetloplachosť, ktorý stojí za iniciatívou Deťom Ukrajiny, zastupujúci vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Radim Dvořák, či Fedor Blaščák z Nadácie otvorenej spoločnosti, ktorý bude hovoriť aj o aktuálnych aktivitách českého Nadačního fondu pro Ukrajinu. Koncert moderuje Martin Staňo. Záštitu nad podujatím prevzal primátor mesta Bratislavy Matúš Vallo.

Pre tých, ktorí sa na koncerte na Hlavnom námestí v Bratislave nemôžu zúčastniť, pripravujú organizátori priamy prenos, ktorý bude možné sledovať na facebookovej stránke festivalu Pohoda aj Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, ako aj na stránkach viacerých mediálnych partnerov a partnerských organizácií.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 349
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 321
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 886
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 801
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 552
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 411
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 150
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Auto Landa Norrisa po nehode v kvalifikácii Veľkej ceny Saudskej Arábie.

Po náraze do bariéry v štvrtej zákrute si sám vyčítal zbytočné riziko.


Reuters
Na snímke smútok hráčov Žiliny.

Žilina dohrávala záver zápasu v presilovke.


a 1 ďalší
Hokejisti Česka počas prípravy.

Tím Radima Rulíka už doplnili aj hokejisti Sparty Praha a Hradca Králové.


Matúš Malý (Ružomberok).

Dlhú presilovku futbalisti Skalice využili až v nadstavenom čase druhého polčasu.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu